Recenze knihy Dějiny Světnova a jeho domů od Petra Škarvady

V neděli jsem navštívil ve Světnově křest knihy o dějinách Světnova. Autor Petr Škarvada začal v roce 2003 vytvářet rodokmen své rodiny a zjistil, že jeho rod pochází z malé dědiny ve Žďárských vrších, ze Světnova. Po dobu devíti let získal o historii vesnice tolik informací, že by to na jednu knihu nevydalo.
Kniha začíná poutavým vyprávěním Františka Macha a pokračuje nejstaršími dějinami Libického újezdu a nejstaršími dějinami Světnova. Jelikož Světnov patřil jako léno žďárského kláštera, několik kapitol patří právě jemu. Zvláštní kapitolou je také povídání o nejznámějšímu rodákovi Prokopu Paeoniusovi, profesoru na Karlově univerzitě. Velmi rozsáhlou kapitolu tvoří informace o světnovské škole. První část knihy je zakončena moderními dějinami.
Kniha není jen soubor suchých informací plných letopočtů. Autor zde popisuje i život obyvatelů poměrně podrobně, takže čtenář získá představu o tom, jak se světnovští oblékali, jak bydleli, co dělali o svátcích, kam chodili na mše, o robotě a mnoho dalšího. Vše je psáno čtivě a nechá člověka vtáhnout do světnovské historie.
Na konci knihy je velká kapitola o historii domů, kde je stručně popsána minulost domů před rokem 1593 až po současnost. Zde mě též zaujalo, že všichni současní obyvatelé Světnova odevzdali dotazníky k novodobé historii jejich domů.
Ke knize je přiloženo DVD, které je napěchováno dalšími informacemi. Kniha je velmi dobrá pro čtení o historii Světnova, ale DVD je naprosto geniální pro badatele, kteří chtějí vědět o historii Světnova, jeho domů i rodů. Historie domů, které jsou popsány v knize na čtvrt stránky je na DVD i na dvě strany. Musím poukázat na fakt, komu nestačí ani tyto informace, může na DVD listovat i archivními materiály a po večerech luštit písmo ze 17. století.
Kniha je výborným materiálem pro ty, kteří jsou obyvateli Světnova, ale i pro ty, jejichž rod ze Světnova pochází. Nicméně knihu doporučuji všem, které zajímá historie, neboť mnoho zde popisovaných skutečností se nevstahují jen ke Světnovu, ale vykreslují obraz vesnice na Vysočině.