Ulice Michalova

V Brně Líšni se jedna ulice jmenuje Michalova. Dlouho jsem si myslel, že je to název odvozený od křestního jména, opak je ale pravdou.

Polnosti Matěje Michala

Mapa pozemků

Císař Josef II. na začátku svého vládnutí začal pociťovat nutnost provést daňovou reformu. Do této doby byla daňovou jednotkou usedlost. Tato jednotka byla nahrazena menší jednotkou - pozemkem. Kraj objížděla komise a ta zapisovala a přeměřovala pozemky a nakonec zapsala i výnos. Výsledkem bylo poddanské přiznání, nebo-li fase.
Do obce Světnova přijela císařská komise v roce 1785. Vznikala kniha, na jejímž obalu je napsáno - „Kraj Čáslavský, Panství Vojnův Městec – Fase, neb kniha přiznání společných výnosů obce Světnova“.

Svatební smlouva Josefa Michala

Při mém dalším pátrání v archivu jsem narazil na knihy svatebních smluv. Knihy se svatebními smlouvami byly psány od roku 1774 do roku 1827. Ve všech 11 knihách je pouze jedinný záznam týkající se mých předků. Přináším vám tímto malé nahlédnutí do svatebních smluv:

Recenze knihy Dějiny Světnova a jeho domů od Petra Škarvady

V neděli jsem navštívil ve Světnově křest knihy o dějinách Světnova. Autor Petr Škarvada začal v roce 2003 vytvářet rodokmen své rodiny a zjistil, že jeho rod pochází z malé dědiny ve Žďárských vrších, ze Světnova. Po dobu devíti let získal o historii vesnice tolik informací, že by to na jednu knihu nevydalo.

Svatba Iva & Jirka

Svatební oznámení

Harmonogram


SRAZ:


Pro ty z vás, kteří v obálce s oznámením nalezli tuto magickou kartičku
obr. Pozvánka ke stolu
bude sraz v 9:30 u Weigertů.  Budou se zdobit auta, špendlit svatební hosté, snídat chlebíčky a párečky a vzhledem k tomu, že 20.10. nelze čekat horka, bude se podávat i něco na zahřátí.
 

ODJEZD od Weigertů:

Pivo a zdraví, aneb proč pít pivo (díl č. 2)

Díl č.2 - Vitamíny a shrnutí pozitivních účinků piva

V tomto díle popíšu několik vitamínů a provedu shrnutí pozitivních účinků piva na lidský organismus.

Vitamíny:

Pyridoxin – větší množství vitamínu B6 potřebují lidé, kteří mají velký přísun bílkovin (profesionální sportovci), ženy, které berou hormonální antikoncepci, osoby trpící celiakií a někteří chronicky nemocní lidé. Větší dávky pomáhají léčit chudokrevnost nebo nervové potíže (nervosvalová dráždivost – např. cukání víček).

Pivo a zdraví, aneb proč pít pivo (díl č. 1)

Při mém sebevzdělávání a bádání, jsem narazil na dokument s názvem „Zpráva o českém pivovarství a sladařství“. Z tohoto dokumentu jsem provedl část výtahu, který mě natolik zaujal, že se chci o něj s Vámi podělit v několika částech.

Fotografie z Kréty

Chtěl bych upozornit na fotografie z kréty ve fotogalerii.

O školní docházce ve Světnově

1873_michal_jakub-vysvedceni2-1880-www.jpg

Povinná školní docházka byla zavedena v roce 1774 dekretem Marie Terezie a to v délce šesti let (od 6 do 12 let). Panovnice použila tuto větu: „Rádi bychom viděli, kdyby rodičové svých dětí ve věku 6 - 12 let do škol posílali.“ V roce 1869 vstoupila v platnost zásadní reforma školství. Povinná školní docházka byla prodloužena na osm let (od 6 do 14 let). Prvních pět let žáci absolvovali na venkovské obecné škole a zbývající tři roky taktéž v obecné škole, v měšťanské škole anebo na gymnáziu.

Syndikovat obsah